
MINDENT A LÁNCHÍDRÓL
A MEGÚJULT HÍD EZERNYI TITKA
Időpont:
- március 16. vasárnap 10.00
Nemrégiben fejeződött be a Széchenyi lánchíd felújítása, amely valaha régen az első kőhíd volt Pest és Buda között. Vajon hol és hogyan keltek át a folyón az emberek korábban? Vajon hogyan épült meg a híd, mi a története, milyen különös események tanúja volt az elmúlt 174 évben és mi lehet a jövője? Járjuk be a híd környékét és sétáljunk át a pazarul felújított korlátok és kandeláberek között, kutassunk megfejtésre váró részletek után, háttérben Budapest panorámájával!
A híd 1849-re épült meg, Széchenyi István gróf kezdeményezésére, s ez lett az első kőhíd a Duna magyarországi szakaszán. Mérnökileg is úttörő jelentőségű alkotásnak számított. A stílusa meglepő módon viktoriánus, tehát hatott rá a korabeli brit építészet. Két Clark nevű mérnök is dolgozott rajta, akik azonban csak névrokonok voltak.



Ki gondolta volna? Íme egy pár érdekesség a híd történetéből:
- Egy görög származású bankár, Sina György volt az építkezés fő finanszírozója.
- Építése 6,2 milliós költségű volt, tehát meghaladta Magyarország 19. század közepi éves adóbevételeinek felét.
- Széchenyi egy közeli épületből figyelte a híd építését.
- A korabeli Magyarországon mérnöki bravúrnak számított a Várhegy alagúttal való keresztülfúrása, amely Clark Ádám nevéhez fűződik
- A közelmúltban befejezett felújításkor autóbusz hosszúságú acéllemezekre cserélték a korábbi vasbeton anyagú útpályát.
- A restaurációt mederkotrás kísérte, melynek során értékes régészeti leletek is előkerültek.
- Az oroszlánszobrok helyreállításához most orvosi lézert is használtak.
- A Lánchídnak van egy hídmestere, akinek az irodája a Váralagútban van.
- Eddie Murphy és Will Smith is megjárták már az Alagút vagy a Lánchíd tetejét...

A sétát Dr. Jeney András történész és művészettörténész vezeti.
- A séta időtartama: kb 2 óra
- A találkozás helyszíne: az Eötvös téren, báró Eötvös József szobránál (a Széchenyi tér déli végében).
- Gyülekezés a helyszínen, 10-15 perccel az indulás előtt.
- A séta végpontja a Clark Ádám téren lesz.
A sétára jelentkezni Sétanaptárban lehet.
A regisztrációval nem rendelkezők számára sajnos nem tudjuk garantálni a sétán való részvételt.
Cégek és csoportok számára a sétát itt lehet megrendelni.